A görögországi Santorini (Σαντορίνη) neve már önmagában is misztikumot hordoz, hiszen a képeslapokon, utazási magazinokban és romantikus filmjelenetekben oly gyakran feltűnő hófehér házak, kék kupolás templomok és a káprázatosan ragyogó tenger képei mind-mind a tökéletes nyaralás ígéretét sugallják.
Képzeletben talán már többször is ott sétáltunk az idilli panorámát kínáló sziklák peremén, ahonnan a naplemente lágy fényei aranyba öltöztetnek mindent. Santorini Görögország egyik legismertebb szigete, és nem véletlenül került a figyelem középpontjába: a vulkanikus eredetű táj sajátosan varázslatos hangulatot áraszt, amelyet a romantika, a nyugalom és az érintetlen természet keveréke tesz még vonzóbbá.

Santorini varázsa
Minden görög sziget gyönyörű a maga módján, de Santorini, avagy Σαντορίνη mégis kitűnik közülük. Amellett, hogy a mesés kilátás, a domboldalba simuló, híres kis fehér házacskák és a türkizkék kupolák azonnal rabul ejtik a szívet, a sziget gazdag történelmi, kulturális, sőt gasztronómiai értékeket is kínál. A kalderára épült települések, a rendkívül kellemes helyi időjárás, a föld mélyéből feltörő vulkanikus energiák nyomait őrző tájak és a Görögországra jellemző vendégszeretet mind olyan élményekkel gazdagítják az utazókat, amelyek hosszú évek múltán is elevenen élnek az emlékezetben.

Az Égei-tenger déli részén elterülő Szantorini (Σαντορίνη, hivatalos görög nevén Thíra) mintegy 200 kilométerre fekszik Görögország szárazföldi partjaitól. Egy apró, de annál izgalmasabb helyszín, ahol a természet és az ember évezredek során lenyűgöző módon alkalmazkodott egymáshoz. A sziget legismertebb települései Oia (Φηρά), Fira (Φηρά) és Imerovigli (Ημεροβίγλι), amelyekben sétálva az ember szinte képtelen betelni a lélegzetelállító környezettel.

Számos utazó álma, hogy a görögországi Santorini szigetére utazzon – legyen szó akár nászútról, tengerparti nyaralásról, avagy csak egy különleges mediterrán kalandról, ez a hely örökre belopja magát az ember szívébe.
Miért Santorini Görögország egyik legérdekesebb szigete?
Santorini a kivételességét a görög szigetvilágban elsősorban különleges vulkanikus eredetének köszönheti. Körülbelül 3600 évvel ezelőtt egy hatalmas vulkánkitörés formálta át drámaian a sziget felszínét: a sokáig itt nyugvó vulkán kitört, és egy hatalmas robbanással szinte megsemmisült az addig ismert Santorini. Gyakorlatilag a vulkánkitörés okozta katasztrófa hozta létre azt a félköríves szigetformát, amelyet ma Santoriniként ismerünk, és amelynek a peremén a mesés fehér falvak, városkák sorakoznak.

A fő szigetet több kisebb sziget is kiegészíti: Therasia, Aspronisi, valamint a vulkanikus tevékenységnek köszönhetően később kialakult Nea Kameni és Palea Kameni. A Santirini fővárosa, Fira előtt lévő, a tengerből kiemelkedő Nea Kameni ma is aktív vulkánnak számít, bár nem mutat heves kitörési aktivitást. A kaldera közepén húzódó vulkáni szigetre hajós túrával lehet ellátogatni, ahol bizsergető érzés sétálni a még mindig meleg, füstölgő kőzetek között, és megfigyelni a természet erejének kézzelfogható bizonyítékait.

A vulkanikus talaj nem csupán Santorini tájait tette egyedülállóvá, de az itteni mezőgazdaságot is rendkívül sajátossá varázsolta. A porózus, ásványi anyagokban gazdag földben nagyon jó minőségű szőlő terem, amiből híres santorini borokat készítenek. Az időjárás is segítségére van a helyieknek: a forró, száraz nyarakat a tenger felől érkező hűvös szelek enyhítik, míg a tél enyhe és csapadékosabb, amely pont megfelelő mennyiségű nedvességgel látja el a szőlőtőkéket.

Nekünk első látogatáskor nagyon meglepő volt – és sokak itt nyaralónak szintén – hogy Santorini keleti oldala gyakorlatilag szinte teljesen sík terület! Ez nagyon éles kontrasztban áll a mindenki által fotózott legszebb településekkel a meredek, magasra nyúló kalderával.
Santorini vulkanikus karaktere a strandok megjelenésében is lenyomatot hagyott: híres vörös, fekete és fehér sziklás partok találhatók itt, melyek szinte sehol máshol nem látható, érdekes kontrasztot teremtenek a sötét vagy világos homok, a kristálytiszta víz és a föléjük magasodó meredek sziklafalak között. A helyi tengerpartok környezete szinte már nem is e világi, néha olyan mintha egy egzotikus, elfeledett bolygón járnánk, ahol a természet művészi tehetsége dominál.

Amit Santorini történelméről tudni érdemes, a vulkánkitöréstől az Atlantisz-mítoszig
Santorini történelme még a vulkánnál is régebbi, amely több ezer évvel átformálta ezt a vidéket. Az ókori időkben Thérának nevezték, és krétai, majd föníciai telepesek érkeztek ide. Régészeti feltárások során jelentős leletekre bukkantak, amelyek az i. e. 2. évezredből származnak. Ezek közül a legfontosabb az Akrotiri nevű bronzkori település, amelyet a hatalmas vulkánkitörés hamuja tökéletes állapotban megőrzött. Akrotirit gyakran „a görög Pompejiként” emlegetik, és lenyűgöző bepillantást enged a minószi civilizáció életébe: utcák, házak, festmények és használati tárgyak maradványai kerülnek itt napvilágra.

A szigetet természetesen több birodalom is uralma alatt tartotta az évszázadok során: Santorini volt bizánci, majd velencei kézen, később a törökök is irányították. Minden korszak hagyott valamilyen építészeti, kulturális vagy gasztronómiai nyomot, ami hozzájárult ahhoz a sokszínű örökséghez, amely ma is érződik.
Sokan úgy vélik, hogy a vulkánkitörés és Santorini pusztulása adta az alapot a legendás Atlantisz-mítosznak, amelyben az egykori fejlett civilizáció városa tűnik el hirtelen a tenger mélyén. Bár erre a történetre a mai napig sincs egyértelmű bizonyíték, tény, hogy a vulkánkitörés, amely Thíra, avagy Santorini vidékét romba döntötte, az ókori világban hatalmas tragédiának és rejtélynek számított.

Santorini szigetének történelmében és mai látványában igen nagy szerepet játszik a görög ortodox kereszténység is: számtalan kis templom és kápolna díszíti a települések és a kaldera szélét, a jellegzetes kék kupolák pedig a legtöbb képeslapról visszaköszönnek. A vallási ünnepek és a helyi fesztiválok (például a húsvét vagy a nyári szentek ünnepei) során az egész sziget életre kel: a lakók énekelnek, táncolnak, finom falatokat esznek, és a tradíciók tiszteletének jegyében vendégszeretőn fogadják az idelátogatókat.

A fehér-kék falvak varázsa – Oia, Fira, Imerovigli
Ha Görögországban Santorinire gondolunk, általában először a sziklaszirtre épült, egymás mellé szorosan épült fehér épületek jutnak eszünkbe, amelyek között szűk utcácskák kanyarognak, a távolban pedig a mélykék színű tenger. Ezt a képet talán leginkább Oia (kiejtése: „ía”, görögül Οία) testesíti meg, amely Santorini szigetének északi részén helyezkedik el.

Oia Görögország legszebb naplementéiről híres: esténként turisták százai gyűlnek össze a település különböző pontjain, hogy megcsodálják a narancsos-rózsaszínes fényjátékot, ami a nyugvó napkorong eltűnésekor bekövetkezik. Rendkívül különleges látvány, ahogy a városra boruló alkony fényei időről időre más színbe öltöztetik a falakat, és a tenger horizontján fehér vitorlások vagy hajók sziluettje sejlik fel.

Oia kis faluja Santorinin egyébként nem csak a naplementéről szól, mivel a fehér házak földszintjén működő kis üzletek, kézműves galériák, helyi éttermek és kávézók izgalmas kavalkádja várja az ide érkezőket. A városka épületei úgy simulnak a kaldera sziklafalára, hogy szinte észrevétlenül folytatják egymás vonalát, sok közülük szinte barlangházként funkcionált. Oia faluban ma ezek egy része luxus vendégház vagy boutique hotel, ahol csábító medencék és teraszok nyílnak a kaldera panorámájára.

Ha Santorini fővárosáról van szó, akkor Fira (vagy Thíra, görögül Φηρά) nevét kell kiemelnünk. Ez a sziget központi települése, ahol több kikötői lehetőség is van, valamint innen indulnak a legtöbb autóbuszjáratok a különböző falvak és strandok felé. Fira Santorini fővárosaként jóval nyüzsgőbb, mozgalmasabb, mint Oia: tele van éttermekkel, bárokkal, üzletekkel és szórakozóhelyekkel.

A város központi részein mindig pezseg az élet, miközben a kikötőhöz vezető meredek lépcsősoron szamarak és turisták jönnek-mennek. Érdemes tudni, hogy a kilátás innen, Santorini sziget fővárosából is pazar a kalderára, és a Fira esti fényei rendkívül hangulatossá varázsolják a sétákat.

Imerovigli, amely Fira és Oia között helyezkedik el, egy kicsit békésebb és nyugodtabb alternatíva lehet azoknak, akik szeretnék a kilátást élvezni. Ez a település is a kaldera sziklafalára épült, és mivel Imerovigli kissé magasabban fekszik, így sok szállodája fantasztikus panorámát kínál a kalderára. Az itteni utcákon sétálva is olyan, mintha egy időtlen festményben találnánk magunkat, ugyanis Imerovigliben is a világos színűre meszelt falak, a kupolás templomtetők és a mélykéken csillogó Égei-tenger dominálnak.

Firából akár át is lehet sétálni Imeroviglibe, mi is gyakran átmegyünk, mert nagyon szép képeket lehet innen készíteni Santorini fővárosáról és a kalderáról.
Santorini naplementéinek varázsa – miért olyan különlegesek?
Nem csak Görögországbam vagy Európában, de az egész világon legendásak a Santorini naplementék, és nem véletlenül. Mint azt sokan tudjuk, a naplemente bármely tengerparti helyről csodálatosan szép lehet, de itt a vulkáni táj, a meredek sziklafal és a horizontba vesző égszínkék tenger olyan színjátékot hoz létre, ami egészen más dimenzióba emeli az élményt! Santorini felett az égbolton a vöröses, narancssárga, rózsaszín és lila árnyalatai folynak át egymásba, miközben a nap lassan eltűnik az Égei-tenger mögött.

A legtöbb nyaraló véleménye alapján Oia az egyik legnépszerűbb naplemente-néző helyszín, de azért érdemes más településeket is szemügyre venni. Firában vagy Imerovigliben is lenyűgöző a naplemente, ahol a bárok, éttermek teraszairól, vagy akár csak az utcáról lehet figyelni, hogyan merül el a horizontra hajló nap a vízben. A romantikus hangulatot sokak szerint csak fokozza a háttérben több helyről is kihallatszó görög zene és a barátságos görög vendéglátók mosolya.

A különleges, vörös és fekete színű strandok Santorini szigetén még egyedibbé teszik a nyaralást
Noha sokan éppen a sziget központi északi és nyugati részén, a kalderára épült falvakban keresik a legfőbb élményeket, Santorini keleti és déli partja is bőven tartogat látnivalókat. A vulkáni eredet következtében többféle színű stranddal találkozhatunk: a Red Beach és a White Beach talán a legikonikusabb, de népszerű a Kamari beach vagy a Perissa beach is, ahol fekete színű homok és apró kavicsok borítják a partot.

A Red Beach (Vörös-part) nevét a part fölé magasodó, élénkvörös sziklás hegyoldalról kapta. Santorini itteni sziklás vidéke vas-oxidban gazdag, ezért lángoló, gyakran szinte földöntúli árnyalatot kölcsönöznek a környezetnek. A tenger előtt a sötétkék és piros háttér kombinációja egészen egyedi látványt nyújt, bár az idevezető ösvény picit meredek és óvatosságot igényel.

A szél által koptatott vulkáni kőzetek, a perzselő napsütés és a tengerrel való kontraszt a világ egyik leghíresebb strandjává emeli ezt a partszakaszt.
A White beach hasonlóan különleges hangulatú Santorinin: fehér sziklák és kavicsok határozzák meg a partot, amely szintén egy kis öbölben helyezkedik el, s némileg nehezebben közelíthető meg. Sok látogató hajóval érkezik ide, hogy megmártózzon a kristálytiszta vízben, és pár órát távol töltsön a nagyvárosok forgatagától.

A Kamari és Perissa strandok Santorini keleti és délkeleti részén húzódnak hosszan, és több kilométeren át biztosítanak fürdési lehetőséget. Az ébenfekete, illetve sötétszürke homok és a kavics különleges látványt teremt.

A partokon hosszan bárok, klubok, vízi sportlehetőségek és kiváló éttermek várják a turistákat – tehát aki a napozáson és úszáson túl szívesen kipróbálná a búvárkodást, a jet-skit, a SUP-ot vagy csak egy kellemes parti vacsorára vágyik, Kamariban és Perissában számtalan lehetőség közül választhat.

A legjobb helyi látnivalók – Akrotiri romjai, múzeumok és kolostorok
A kaldera menti városok, az elbűvölő strandok és a gasztronómiai élmények mellett Santorini további érdekes látnivalókat is tartogat. Az egyik ilyen a már említett Akrotiri, amelyet érdemes előre megtervezett időpontban meglátogatni, hogy elkerüljük a legnagyobb hőséget. A régészeti területen sétálva, egy fedett csarnok alatt megtekinthetjük az ókori település maradványait.

Az egykoron fejlett város utcái, falai és freskói figyelemre méltó módon fennmaradtak, a meleg vulkáni hamu és a kőzetek lényegében konzerválták őket. A feltárás és a restaurálás ma is folyamatban van, de így is szinte időutazásnak érezhetjük a barangolást a több ezer éves múltban.
A történelem iránt érdeklődők számára Firában is találhatók múzeumok – például a Firai Régészeti Múzeum és a Megaro Gyzi Múzeum, ahol további műkincseket, festményeket, szobrokat és dokumentumokat is megtekinthetünk. Ezeken a kiállításokon kicsit jobban elmélyülhetünk Santorini történelmi és művészeti örökségében, és átfogó képet kaphatunk arról, hogyan formálták a vulkánkitörés és az ókori civilizációk a sziget kultúráját.

A nyugodt lelki feltöltődésre vagy spirituális élményre vágyók több kolostort és templomot is felkereshetnek a szigeten. A Profitis Ilias kolostor például Santorini egyik legrégebbi templomépülete, ahol a környéken különleges csend és béke honol

Amit nem érdemes kihagyni: vulkántúra, hajókirándulás, búvárkodás
Santorini sokak számára a pihenés, a romantika és a lassú séták szigete, ugyanakkor az aktív kikapcsolódás híveinek is bőséges kínálat áll rendelkezésére. Az egyik legnépszerűbb program Santorinin a vulkántúra: hajóval átkelhetünk a kaldera közepén található Nea Kameni szigetére, amely maga a vulkán. Itt gyalogosan fedezhetjük fel a krátert és a környező lávamezőket.

Az út viszonylag könnyű, de a nyári forróságban érdemes elegendő folyadékot és megfelelő öltözetet magunkkal vinni. A látvány minden fáradságot megér, különösen, amikor a vulkanikus kőzetek között gőzölgő forrásokra bukkanunk.
A vulkántúra gyakran kiegészül a közeli Palea Kameni partjainál található meleg vizű források (Hot Springs) meglátogatásával: a hajóról leugorva, rövid úszást követően a meleg, ásványi anyagokban gazdag sárgásbarna víz jótékony hatását élvezhetjük, amely állítólag reumás panaszokra és bőrproblémákra is jót tesz. Ez az élmény egyszerre roppant különleges és szinte életre szóló élmény, hiszen lent a mélyben a vulkán melegíti fel a forró vizet.

A tengeri élővilág felfedezésére vágyók számára remek lehetőség a búvárkodás vagy a sznorkelezés. A vulkanikus kőzetek között a sziget körül gazdag víz alatti élővilág rejtőzik: halrajok, polipok, rákok és kisebb tengeri barlangok varázsolják el a merülőket. Több búvárközpont is működik a szigeten, ahol kezdőként is kipróbálhatjuk a felszerelést és a merülést, természetesen tapasztalt oktatók kíséretével.

Akit pedig inkább a felszíni kalandok vonzanak, annak érdemes fontolóra vennie az Imerovigli és Oia közötti túraútvonalat, amely talán az egyik legszebb panorámájú sétaút egész Görögországban. Kanyargós ösvények és járdák vezetnek a hegygerincen, ahonnan egyszerre tekinthetünk le a kalderára és a keleti tengerpartra is. A kék ég, a fehér falvak, a sötét vulkáni sziklák és a vibrálóan ragyogó napfény tényleg mesés kompozíciót alkotnak.

Esküvők és romantika Santorini szigetén
Santorini kétségkívül a romantikus utazások és esküvők egyik legismertebb helyszíne a világon. A görög sziget hangulata, a mesés panoráma és a naplementék szépsége tökéletes hátteret nyújtanak egy meghitt eljegyzéshez vagy házasságkötéshez. Évente több ezer pár dönt úgy, hogy itt, a végtelen kék tenger és a vulkáni hegyoldalak által övezett, festői környezetben köti össze az életét!

A sziget számos helyszínt kínál esküvői ceremóniákra: fényűző luxusvillák, eldugott kis kápolnák, sziklaszirtre épült teraszok és tengerparti szakaszok egyaránt rendelkezésre állnak. A helyi szolgáltatók – esküvőszervezők, virágkötők, fotósok és zenészek – mind arra specializálódtak, hogy a lehető legmagasabb színvonalon, mégis autentikus görög hangulatban tegyék felejthetetlenné a boldog pillanatokat.
A romantikus hangulat pedig természetesen nem korlátozódik a nagy napra: úgy látjuk és tapasztaljuk, hogy sok utazó a mézesheteket és az évfordulókat is szívesen töltik el ezen a mesebeli szigeten Görögországban, ahol már egy egyszerű vacsora is életre szóló élmény lehet, főként ha a kalderára nyíló kilátással és a csillagos égbolttal párosul.
A helyi szállások Santorinin, a luxus és egyszerűség kéz a kézben
Bár Santorini híres a különleges hotelekről, a kaldera szélén lévő medencés szobákról és csúcskategóriás éttermekről, a sziget meglepően sokoldalú a szálláslehetőségeket illetően. Mi úgy tapasztaltuk, hogy Santorini szállásai közül mindenki megtalálhatja a számára ideális opciót szálláshelyként, legyen szó egy szerényebb, családi panzióról, egy barlanglakássá alakított apartmanról, vagy akár egy többcsillagos, exkluzív üdülőhelyről.

Érdemes tudni, hogy Oia és Imerovigli általában a drágább helyek közé tartoznak szállások terén, míg a keleti parti települések (például Kamari vagy Perissa) olcsóbbak, de mégis kényelmes szálláshelyekkel várják az utazókat.

Hogyan lehet közlekedni Santorinin?
A közlekedés a szigeten autóval, robogóval vagy quaddal a legrugalmasabb. Több kölcsönző is rendelkezésre áll, és a főbb településeket jól karbantartott utak kötik össze. Érdemes ugyanakkor figyelembe venni, hogy Santorini rendkívül népszerű hely és nyári főszezonban igen élénk a forgalom, a parkolás pedig a népszerű településeken és strandokon időnként kihívás is lehet. A kaldera menti települések sok utcájára nem lehet autóval behajtani, csak gyalog, emiatt a buszmegállók és a parkolók a kaldera menti házaktól 1-2 utcányira vannak hátrébb.
Aki nem szeretne saját járművet használni, annak sincs oka aggodalomra: helyi buszhálózat is működik, amelynek járatai rendszeresen indulnak Firából a fontosabb pontok felé. A buszpályaudvar Santorini fővárosában, Fira központjában van, az aktuális árak és a helyi buszmenetrend itt.

Érdemes tudni, hogy mivel Santorini mérete viszonylag kicsi, ezért akár rövidebb idő alatt is bejárható. Viszont mégis érdemes elegendő, akár 4-5 napot is rászánni arra, hogy megnézzük a helyi nevezetességeket, és ne kapkodva, hanem nyugodtan meg is élhessük a hely varázsát. A reggeli lassú kávézás egy kaldera-peremi kávézó teraszán, a napfényben fürdő utcákon való bolyongás, a gyertyafényes vacsora a tenger fölötti panorámával – mindezek az apró, mégis lélekemelő pillanatok úgy vésődnek be emlékezetünkbe, hogy később is visszahúznak majd Santorini partjaira!
A görög konyha Santoriniben
A görög konyha méltán híres a világ minden táján, és Santorini sem kivétel: a helyi ételek sokszínűsége, a friss alapanyagok és a mediterrán ízvilág mindenkit rabul ejt. A napérlelte paradicsom, a tenger gyümölcsei, az extra szűz olívaolaj, a fűszerek (például oregánó, kakukkfű, rozmaring) mind-mind a görög gasztronómia alappillérei. Ami azonban igazán különlegessé teszi Santorinit, az a vulkáni talajon termesztett zöldségek és a sajátos szőlőfajták egy kicsit minden mástól eltérő ízvilága.

A kaldera mentén, főleg Firában rengeteg étterem és bár van, azokban ezekben az árak is szinte mindig magasabbak.
Santorini borai – a vulkán ajándéka
Kevesen tudják, de Santorini a borok kedvelőinek valóságos paradicsoma. A vulkáni talaj és az Égei-tengerről érkező szél különleges hatást gyakorol a szőlőfajtákra, amelyeknek ízvilága egészen más, mint amit a kontinensen kóstolhatunk. A legelterjedtebb helyi szőlőfajta az Assyrtiko, amelyből a sziget híres száraz fehérborait készítik. A bort általában friss, citrusos, ásványos ízjegyek jellemzik, ami tökéletesen illik a tengeri ételekhez vagy egy könnyű esti vacsorához.

A különleges klíma miatt a szőlőtőkéket hagyományosan alacsony kosárformákba fonják. Ez a technika védi a szőlőfürtöket a perzselő naptól és az erős széltől, ugyanakkor biztosítja, hogy elég nedvességet kapjanak a talajból.
A „Vinsanto” nevű édes desszertbor a sziget másik híres specialitása, amely hagyományosan az Assyrtiko és Aidani szőlőfajtákból készül. Különlegessége, hogy a szőlőt a szüret után rövid ideig szárítják, így a természetes cukortartalom koncentrálódik, mielőtt megkezdődik a feldolgozás. Az eredmény egy sűrű, aranybarnás-vöröses színezetű bor, amelyet gyakran fahéjas, karamellás, aszalt gyümölcsös jegyek jellemeznek. Kifejezetten érdemes tehát meglátogatni Santorini borászatait, pincészeteit a nyaralásunk során, mert ezek a borok Görögországban is különlegesnek számítanak.
Praktikus tanácsok az utazás időpontjához, ruházat, programok
Santorinin messze a legforgalmasabb időszak a júniustól szeptemberig terjedő főszezon, amikor a hőmérséklet gyakran 30 Celsius-fok fölé emelkedik, és a sziget szinte teljesen megtelik látogatókkal. Aki nyugodtabb, kevésbé zsúfolt élményre vágyik, annak javasolt a tavaszi (április-május) vagy őszi (szeptember-október) időszakot választani. Ekkor az időjárás még mindig kellemesen meleg, a tenger is fürödhető, de elkerülhetjük a legnagyobb turistaáradatot.

Ruházat terén érdemes könnyű, légáteresztő anyagokból készült, nyári darabokat magunkkal vinni, és mindig legyen kéznél valami, amivel betakarhatjuk a vállunkat vagy a térdünket, ha meglátogatunk egy templomot. A sziget utcái gyakran meredekek és macskakövesek, sok lépcsővel, így a kényelmes, csúszásmentes cipő szinte kötelező, főleg, ha hosszabb városnéző sétákra készülünk.

Santorinire Kréta szigetéről is sok látogató érkezik egy napos kirándulásra. Ha mi is Krétáról jövünk át, érdemes tudni, hogy nagyon sok mindent ugyan nem fogunk látni a szigetből egy nap alatt, de már Oia vagy Fira meglátogatásával is szép élményt és fárasztó, de felejthetetlen napot kapunk.
A sokunk által ajánlott programok közé tartoznak a fent említett vulkántúrák és hajókirándulások, a borkóstolók vagy egy romantikus vacsora a kaldera peremén. A helyi turisztikai irodákban több hajókirándulás közül is lehet választani: a naplementés vitorlázás, a félnapos vulkántúra vagy épp a sziget körbehajózása mind-mind felejthetetlen élményt nyújthat.

Santorini maga az élmény!
Amikor az ember először megpillantja a sziklafalra épült fehér falvakat és a mélykék tengert, szinte lélegzetelállító érzés keríti hatalmába. Mert Santorini Görögországban valóban olyan, mintha egy festményből lépett volna elő: a vulkanikus táj, a meredek kaldera, az kék ég és a szinte még kékebb tenger találkozása. Véleményünk szerint ez a sziget nem csupán egy nyaralóhely, inkább egy élménycsomag, amely minden érzékszervünkön keresztül elragad bennünket, ha egy kicsit is fogékonyak vagyunk a szépségekre.

A vulkáni múlt és a természeti erők által formált kaldera páratlan szépsége, a romantikus hangulat vagy éppen a nyaralás mind más-más megközelítésből mutatja meg Santorini varázsát. Valaki a naplementékért, valaki a geológiai érdekességekért, míg mások a gasztronómiai kalandokért vagy épp a felejthetetlen esküvői helyszínért (vagy még előtte a lánykérésért) jön ide, mások Kréta szigetéről érkeznek egy napos fakultatív programként.

Az ember könnyen azon kaphatja magát, hogy még hazatérve is lelki szemei előtt látja a mélykék kupolákat, a vakítóan fehérre meszelt házakat és érzi a tengeri sós levegő illatát. Ez a fajta nosztalgia teszi olyan különlegessé Santorinit: a képeslapok és fotók nem csupán szép emléket őriznek, hanem a szenvedély és az ihlet forrásává is válnak!

Ha valaki igazán felejthetetlen mediterrán élményre vágyik, és nem fél belecsöppeni a görög szigetek közül talán legromantikusabbnak, legvonzóbbnak tartott helyszín mesés forgatagába, Santorini tökéletes úti célnak számít. Azt pedig, hogy mit találunk a kaldera peremén, a kanyargó utcákon, a vulkán kráterén vagy éppen a borospincék mélyén, már mindenki a saját maga fedezheti fel. És ez az igazi kaland: megtalálni azt, ami számunkra a leginkább felejthetetlen, és hazavinni egy darabot a szívünkben Santorini varázsából!
