Korfu régi erődje

Korfu Régi Erődje (Old Fortress of Corfu)

Korfu fővárosának, Korfuvárosnak egyik legszebb és legjellegzetesebb látnivalója a velencei eredetű Régi Erőd, melyet a térképeken Old Fortress of Corfu, görögül pedig Παλαιό Φρούριο Κέρκυρας néven találunk. Aki görög szárazföld felől komppal érkezik Korfura, már egészen a távolból, a tengerről is messziről kiveheti Korfu régi erődjének jellegzetes sziluettjét – gyakorlatilag mellette haladunk el, majd érkezünk be a főváros kikötőjébe.

Információk Korfu Régi Erődjéről

A nagy méretű erőd egyik jellegzetessége, hogy egy mesterségesen leválasztott félszigeten fekszik, és egy hídon kell átsétálnunk hozzá egy csatorna felett. Az impozáns velencei erődítmény három szintes, számos épülete ma is érintetlen a velencei és az azt követő angol idők óta.

Korfu régi erőd látnivaló

Hol található a Régi Erőd Korfun, megközelítés

Korfu Régi Erődje a sziget fővárosának keleti oldalán fekszik, gyakorlatilag az óvárost határolja a tenger felől, és mellette fut az óváros körüli út is. A főváros ezen része az óváros egyik legszebb pontja is egyben, ahol egymást érik a virágos terek, kicsit távolabb pedig magának az óvárosnak velencei eredetű házai kezdődnek. A régi erőd előtti út taxik és városnéző buszok megállóhelye, de itt találjuk a város egyik legnagyobb – nyaranta szinte mindig tele lévő – parkolóját is.

Korfu régi erőd bejárat és megközelítés

Az erőd megközelítése egy 60 méter hosszú hídon keresztül lehetséges, mely alatt mesterséges csatorna választja el a hatalmas falakat a várostól. Egykor itt felvonóhíd volt itt – a felvonóhidat tartó láncok rései ma is láthatóak. A belépőjegyet még a hídra lépés előtt meg kell vásárolnunk. Ha a hídon balra, azaz északra tekintünk, a Savorgnan bástyát látjuk, jobbra pedig (déli irányban) a Martinengo bástyát.

Régi Erőd Korfu megközelítés

Amit Korfu Régi Erődjéről tudni érdemes

Az erőd első alapköveit még a 6. században tették le, amelyet évszázadokkal később a bizánciak egészítettek ki, kezdetleges erődítményt létrehozva. Korfu régi erődjének mai kialakítása leginkább a velenceieknek köszönhető, akik 1386 – 1797 között uralkodtak a szigeten. A velenceiek elsősorban a török tengeri armada ellen építették a vastag falakat, és folyamatosan nagy létszámú katonát állomásoztattak itt. Az erőd többször is sikeresen visszaverte a törökök támadásait, de miután 1537-ben a török had szinte porig ágyúzta az erődöt, a velenceiek radikális változtatásokat eszközöltek rajta. Jelentősen vastagítottak és magasítottak a falakon, továbbá leválasztották a szárazföldről, és innentől mesterséges félszigetté változott.

Korfu régi erőd mit érdemes megnézni, története

A velencei erősítéseknek köszönhetően a következő nagy támadásokat, 1571-ben és 1716-ban is sikerrel akadályozta meg. Miután az erőd angol kézbe került (a velenceiek távozása után 1814 – 1864 között), több új barakkot, sőt kórházat is építettek az erőd területén, illetve helyenként kiegészítették és kijavították a falakat.

Korfu régi erődje

Korfu Régi Erődjének látnivalói, amit érdemes megnézni

A hatalmas várfalak ma is úgy állnak, ahogyan a velenceiek egykor megépítették őket, de a benti modernebb téglaépületek már az angolok keze munkája. A fellegvár legmagasabb szintjeit két megerősített csúcs, valamint a közbenső terület, a Citadella alkotja. Az erőd belsejében köves ösvények és járdák vezetnek mindenfelé – még az erőd legfelső sziklájára, avagy a legmagasabb pontra is fel lehet menni, amennyiben nincs hőségriadó (ilyen esetben ezt a bejáratnál jelzik). Fent a kilátórészen egy hatalmas kereszt mellől nyílik csodálatos kilátás a városra és magára az erődre, de nagyon sok helyről, még az alacsonyabb szintekről is körpanorámás kilátás nyílik a falakról a tengerre és a városra.

Korfu főváros régi erőd

Mivel az erőd meglehetősen nagy területen fekszik, a velenceiek börtönt, az angolok pedig kórházat és óratornyot is építettek benne. Az erőd északi oldalán egy kis yachtkikötő, a Mandraki kikötő is megtekinthető, ahová az erődből le lehet sétálni. A bejárat után nem sokkal, a hídon átmenve egy kis bizánci kiállítás is megtekinthető, benne szobrokkal és középkori ikonokkal.

Korfu főváros régi erőd kikötő

A Régi Erőd területén több helyen figyelmesek lehetünk az egykor a területet védő kisebb-nagyobb ágyúkra is, amelyek többsége 1600 és 1800 között volt használatban, sőt némelyik mellett az ágyúk adatait és érdekességeit is jelzik. Az erőd déli oldalán találhatjuk meg a kissé múzeumokra hajazó külsejű Szt. György templomot (Agios Georgios), amibe akár be is térhetünk, gyakran van nyitva.

A Korfui régi erőd látnivalói

Jelenleg a látogatóknak majdnem az erőd összes területe megközelíthető (kivéve néhány épület belsejét), így sok helyen láthatunk faragott velencei díszeket (a szárnyas oroszlánt), a különféle régi feliratokat és címereket. Korfu Régi Erődjében a Korfui Prefektúra Levéltára, a Nyilvános Könyvtár, a Kulturális Minisztérium irodái, egyetemi tanszékek, kiállítások és egyéb rendezvények számára fenntartott helyiségek találhatók, maga az udvar pedig szabadtéri korfui múzeumként működik. Az erőd egyik szintjén, a déli oldalon egy kis kávézó is üzemel.

Korfu főváros látnivalók Régi Erőd

Az erőd bejárásához a nyári forróságban érdemes naptejjel, kalappal készülni, mivel bent csak néhány helyen van árnyék.

Korfu Régi Erődje ma a főváros, egyben egész Korfu szigetén az egyik legjobb látnivalónak számít a történelmi nevezetességek kedvelői számára, ami ma Korfu óvárosával együtt az UNESCO Világörökség része.

Miért hívják Korfu Régi Erődjének ezt a látványos nevezetességet ?

A rendhagyó névadás oka, hogy Korfu fővárosában két híres velencei erőd is van: a jelen leírás Régi Erődje, illetve a kikötő mögött az Új Erőd (Corfu New Venetian Fortress). Korfu új velencei erődjét a régihez hasonlóan szintén a velenceiek építették, ám az új vár valamivel később, 1572-től kezdődően épült meg. Az eredeti velencei névadás, a Fortezza Nuova egyszerűen azt tükrözi, hogy a városnak már volt egy régebbi erődje, és még ma is ezeket az elnevezéseket használjuk, és különböztetjük meg az erődöket.

Korfu Új Erődje szintén a főváros meghatározó látnivalója, melynek hatalmas és vastag falai jelenleg is az óváros szélén, a kikötő mögött tekinthetőek meg – a falakon helyenként a velenceiek jelképe, az oroszlán is látható.

Tenger hőfok, szállások Korfun